„Mi az a coaching tulajdonképpen?” – kérdezik sokan. Többnyire keverik a pszichoterápiával, és valóban vannak hasonló elemeik, azonban alapvetően más történik egy coaching ülésen, mint a pszichológusnál.
Voltál már olyan helyzetben, amikor azt mondtad: „Én már mindent megpróbáltam, de nem tudom ezt megoldani. Egyszerűen nincs több ötletem”. Amiben a coach segíteni tud, az az, hogy innen tovább tudj lépni.
Teljesen természetes, hogy a saját helyzetünkre, nehézségeinkre nincs objektív rálátásunk. A coaching során ezt a szemléletet meghaladva megláthatod, hogy mennyi más szemszög létezik még! Felismerheted, hogy mely hiedelmeid, gondolataid tartanak vissza a céljaid elérésétől, életed jobbításától. Azaz, ahogy a fenti mottó is sugallja, attól hogy elkápráztasd saját magad. Mert képes vagy rá!
A coaching jövőre fókuszáló személyes beszélgetés, ami utat nyit annak, hogy kibontakozhasson legjobb önmagad. Feltárulnak elakadásaid, szükségleteid, de ugyanakkor a változást, fejlődést segítő erőforrásaid is. Alapgondolata, hogy mindenkiben ott rejlik a saját magának legmegfelelőbb megoldás, csak rá kell találnia!
A coaching-ülés időtartama 90 perc. Ezalatt 100%-ig te vagy a fókuszban. A fejlesztő folyamat témáját te hozod és pont annyira taglaljuk, amennyire aktuális készen állsz. A változás nem mindig megy könnyen – és semmiképpen nem kell, hogy gyorsan történjen. Talán néhány alkalom hozzásegít, hogy megtaláld a saját megoldásodat. Előfordulhat, hogy több alkalom szükséges ehhez. Ez mindenképpen a te saját igényeid szerint, a te tempódban zajlik. Az én részem ebben a megfelelő eszközök biztosítása és a bizalmi légkör megteremtése, hogy mindez számodra minél könnyebben történjen.
A személyes beszélgetésen túl számos eszköz áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy több szemszögből is rálássunk a helyzetedre. Alapvetően a pozitív pszichológia szemléletével dolgozom, hiszem, hogy boldogabb és teljesebb lehet az életünk, ha a megoldásra fókuszálunk – ez pedig legtöbbször bennünk – legalábbis a mi kezünkben van.
Személyiséged feltérképezésében többek közt segítségünkre van a DISC viselkedésmodell, a ProfilesXT kompetenciatesztje, az Enneagram személyiségelemzés, OH-kártya, valamint különböző erőforrás- és érzelmi intelligencia coaching kártyák is. Ezek segítenek abban, hogy minél jobban megismerd saját működésmódodat és közelebb kerülj érzéseidhez, azok megéléséhez és kifejezéséhez.
Az első alkalom során megismerkedünk, feltárjuk a nehézsége(i)det és megállapodunk a folytatásról. Ekkor felteheted kérdéseidet, tisztázhatunk homályos pontokat a coachinggal kapcsolatban. A közös munka akár élőben, akár online is történhet. Személyes kapcsolat esetén az erre a célra berendezett stúdióban, vagy az online térben pedig tetszőleges platformon várlak. Szeretettel és elfogadással.
Önismeret, önfejlesztés
Érzelmi intelligencia – saját és mások érzelmeinek felismerése, kezelése
Fókuszunk megtalálása
Célállítás
Motiváció
Pályaorientációs kérdések
Kapcsolati nehézségek, konfliktusok
Változások kezelése
Ez a felmérés komplex képet nyújt az egyénről; a személyiség olyan aspektusait vizsgálja, amelyekből kirajzolódik munkastílusa, problémakezelésének módja, életszemlélete. Olyan témákra világít rá, amelyek mind személyiségfejlődés szempontjából, mind munkaadói oldalról fontosak lehetnek; pl. hogyan működik együtt másokkal? Hogyan lehet őt motiválni? Mindez az önismeret nélkülözhetetlen része.
Ez a teszt rövid idő alatt, akár online is kitölthető. Az egyén viselkedésének, kommunikációjának jellegzetességeit tárja fel. Rávilágít, hogy hogyan lehet vele hatékonyan együttműködni, ezáltal pedig, hogy hogyan lehet a csapat eredményes tagja. Szemléletes, lényegre törő, igazi AHA-élmény.
Az OH- módszer egy új világot tár elénk. Segítségével fejleszthető a kommunikáció, a kreativitás és az önérzékelés. Nem csak egy egyszerű kártyáról, vagy egy játékról beszélünk! Ez egy olyan rendszer, amely hihetetlenül hatásos módon segíti a használóját az elmélyülésben, önmaga megismerésében, saját tudattalan folyamatainak feltérképezésében. Az OH egy „meditáció”. Ebben a meditációban azonban nem csendben ülünk, hanem hagyjuk, hogy a képek és a szavak hatást gyakoroljanak ránk. Ezeket megfogalmazva és kimondva képet kaphatunk saját állapotunkról, félelmeinkről és vágyainkról.
Az Enneagram egy pszichológiai alapokon nyugvó személyiségtipizálási módszer, amely 9 eltérő személyiségtípust különböztet meg, azaz kilenc eltérő módját azonosítja annak, hogyan érzékeljük és éljük meg a világot körülöttünk. Az eltérő típusokhoz eltérő érzelmi és cselekvési minták tartoznak. Feltárja viselkedésünk mozgatórugóit. Röviden: kulcs az önismerethez, az emberi kapcsolatokhoz, a sikerhez.